Erimööbel vs. disainmööbel – mis neil vahet on?

Määratlemata

1 273 kommentaari


Jaga artiklit

Igasse objekti, mida ma kujundanud või projekteerinud olen, saab alati sisse projekteeritud erimööblit. On kaks erinevat teemat: erimööbel ja disainmööbel. Erimööbli all võib käsitleda üsna lihtsat, konkreetsesse objekti projekteeritu. Enamasti peab see toode mahtuma mõnda nishi, kas on tegemist köögimööbli või garderoobiga või peab lihtsalt olema mööblil eri mõõt, mis sobiks mõnda seina, teiste mööblitükkide vahele. Või sobituks ese mõne konkreetse tootega nagu nt. valamukapid, mille suurus sõltub pealepandavast valamust.

Disainmööbli all võiks siis käsitleda eraldiseisvat ja eraldi vaadeldavat mööblit, mis omab küll ka mõnd konkreetset funktsiooni, kuid on tõstetav erinevatesse ruumidesse või objektidesse. Mööbel, mis on vaadeldav ruumist ja seal asuvatest esemetest sõltumata. Mille disainimisse on pühendatud aega, mis omab ka kõrgemat kunstilist väärtust.

Nendel piltidel olevad hallid kapid on projekteeritud vastavalt olemasolevatele toodetele ja konkreetsetesse kohtadesse. Valamukapp ja peegel sobivad just sinna seina, selle valamuga. Arvestatud on olemasolevat torustikku ja eelkõige seina laiust. Kõrge majanduskapp peidab endas aga pesumasinat ning sinna oli vaja ka kohta mustale pesule, puhtale pesule ja kodukeemiale. Ka värvivalik on seotud teiste majas olevate materjaidega.

Pildilolev must tool jällegi on disainmööbel. Kuulub see juba disainiklassikasse. Eamesi 1950´ndatel disainitud plastiktool.

 

Mari-Liis Raudjärv | sisekujundaja pilgu läbi